Hakkepuidu Müük – Teeni tulu oma metsamaterjali eest

hakkepuidu-muuk.jpg

Kui oled metsaomanik ja sinu kinnistul on võsaga kaetud alasid või raiejäätmeid, siis on sul võimalus lasta seda materjali puiduhakke tootjal väärindada ning teenida lisatulu hakkepuidu müügist.

Järgnevas artiklis selgitame, millal on võsa ja raiejäätmete müük hakkepuidu tootmiseks tulus, kuidas protsess täpselt välja näeb ning kuidas saad sellest võimalusest maksimaalselt kasu.

Mis on hakkepuit ja miks seda müüa?

Hakkepuit on väärtuslik biokütus, mis saadakse võsa ja raiejäätmete peenestamisel ning mida kasutatakse energia tootmiseks kaugküttejaamades, elektrijaamades, tööstusettevõtetes ja aianduses. Kui sinu kinnistul on võsa või raiejäätmeid, võib nende müük hakkepuidu tootmiseks olla nii praktiline kui ka majanduslikult mõistlik lahendus.

Tasub silmas pidada, et väikeste või madala kvaliteediga koguste korral on materjali väärindamine hakkepuiduks pigem kahjumlik või piiripealne. Sellisel juhul võiksid kaaluda alternatiivseid kasutusviise, näiteks kohalikus majapidamises küttematerjalina.


Kasvava võsa müük – millal on see tulus?

Kui sinu kinnistul laiub suuremas koguses võsa, tasub kaaluda, kas ja kuidas oleks võimalik selle eest kasu saada. Võsa ei pea sugugi olema tülikas või väärtusetu – see võib hoopis olla arvestatav tuluallikas puiduhakke materjalina

Oluline on enne tegutsemist läbi mõelda, kas võsa kogus ja omadused sobivad hakkepuidu tootmiseks. Väiksemaid koguseid või üksikuid kuivanud hekke ei ole üldjuhul majanduslikult mõistlik hakkepuidu tootjatele pakkuda.


Kasvava Võsa Müük

Millal tasub kasvavat võsa müüa?

Kasvava võsa müük hakkepuidu tootmiseks on tavaliselt tasuv, kui sinu metsamaal on vähemalt 1 hektar (10 000 m²) või suurem võsastunud ala. Majanduslikult mõistlikuks peetakse üldjuhul võsa, mille puude kõrgus ulatub minimaalselt 3–4 meetrini ja tüvede diameeter on keskmiselt vähemalt 5–8 sentimeetrit. Selliste mõõtmetega võsa annab piisavalt materjali, et võsalõikuse, hakkimise ja transpordi kulud oleksid mõistlikus vahekorras saadava tuluga.

Kui võsa on hõredam, madalam või väiksemate mõõtmetega, jääb materjali hulk üldjuhul liiga väikeseks ning kulud materjali lõikamisel ja käitlemisel ületavad sageli sellest saadava tulu. Sel juhul tasub kaaluda alternatiivseid võimalusi (näiteks ise lõikamist või materjali kasutamist muudel eesmärkidel).


Võsalõikuse kulud

Üldiselt toimub võsalõikus spetsiaalse metsatehnikaga – giljotiiniga, mis on kinnitatud ekskavaatori külge. Giljotiin lõikab puid kiiresti ja efektiivselt, võimaldades töödelda suuri alasid lühikese ajaga. Just sellise mehhaniseeritud tööprotsessi kasutamine muudab kasvava võsa müügi majanduslikult atraktiivseks.

Inimtööjõu ehk saemeeste kasutamine on üldiselt liiga kulukas ja seetõttu tänapäeval enamasti pole tasuv. Saemehi kasutatakse võsalõikuseks ainult erandjuhtudel, kui masinad ei pääse alale ligi või tegemist on keerulise reljeefiga maastikuga, kus mehhaniseeritud võsalõikus ei ole võimalik.


Kui palju on võimalik kasvava võsa müügiga teenida?

Kasvava võsa eest pakutav hind varieerub nii ajas (turuhindade kõikumine) kui kinnistute lõikes tugevalt. Indikatiivselt saab öelda, et hea kvaliteediga võsa puhul võib puhtalt kätte jääv kasum olla ligikaudu 500–1500 eurot hektari kohta, pärast seda kui maha on arvestatud võsalõikuse, hakkimise ja transpordikulud. 

Lõplik kasumlikkus sõltub siiski suuresti hetkel puiduhakke eest pakutavast turuhinnast ja konkreetsest kinnistust – kui suures koguses ja mis kvaliteediga võsamaterjali seal kasvab ning kui hästi ligipääsetav võsa on (lõikamise ja transpordi kulud).

Kui soovid hinnangut enda metsamaa ja võsa sobivuse kohta hakkepuidu tootmiseks, võta julgelt ühendust mitme erineva teenusepakkujaga. Nii saad tugeva orientiiri pakutava hinna osas ning selguse kas sinu kasvava võsa müük on mõistlik otsus.



Soovid konsultatsiooni või hinnapakkumist oma kasvavale võsale?


Virnastatud võsa müük – kuidas saada parim tulemus?

Juba eelnevalt virnastatud võsa ost on hakkepuidu tootjatele mugav lahendus, sest nii jäävad ära võsalõikuse ja ladustamise sammud ning saab hakata kohe pihta puiduhakke tootmisega. Siiski on sinu kui metsaomanikuga oluline teada mõningaid nüansse, kuidas materjali ette valmistada ja ladustada, et saada hakkepuidu tootjate käest parim võimalik hind.


Virnastatud Võsa Müük Hakkepuidu Tootjale

Soovitused virnastatud võsa laoplatsi valikul

Kui oled võsa juba ära lõiganud ning materjal on virnastatud, siis selle asukoha muutmine ei ole enamasti majanduslikult ega praktiliselt mõistlik. Sellises olukorras tuleb arvestada, et materjal jääbki paikseks seni, kuni hakkepuidu tootja selle ära viib (või leiad muu kasutuse oma tarbeks).

Kui aga võsalõikus on veel ees või oled just alustamas virnastamist, tasub asukoha valik teha läbimõeldult. Virnastatud võsa laoplatsi valikul on oluline lähtuda järgmistest punktidest:

  • Hea ligipääsetavus – Plats peaks võimalusel olema aastaringselt ligipääsetav ka rasketele veokitele ja hakkuritele, eelistatult tee lähedal. Väldi pehmeid, niiskeid või turbaseid alasid.
  • Piisavalt ruumi tehnikale – Platsil peab olema piisavalt ruumi hakkuri ja transpordi masinate manööverdamiseks ja materjali mugavaks peale laadimiseks.
  • Materjali puhtuse tagamine –  Energiapuidu lõikamisel, väljaveol ja ladustamisel on oluline jälgida, et puit ei sisaldaks: mulda, kive, juurtega välja tõmmatud võsatüvesid, metalli, betooni, asfalti, plastikut, klaasi jms. Nimetatud osade sisaldumine hakitavas puidus vähendab oluliselt hakkepuidu kvaliteeti ja hinda ning võib tekitada suuri kahjustusi hakkurile.

Võimalusel vali laoplats, mis on avatud päikesele ja tuulele, sest kuiv materjal tagab ka parema hakkepuidu kvaliteedi.  


Virnastatud võsa hind ja sellest sõltuvad tegurid

Virnastatud võsa eest pakutav hind on tavaliselt kõrgem kui kasvava võsa hind, kuna materjal on juba ette valmistatud ning valmis hakkimiseks ja transpordiks.

Virnastatud võsamaterjali ja raiejäätmete eest pakutav lõplik hind sõltub järgmistest teguritest:

  • Materjali kogusest ja kvaliteedist
  • Virnastamise korrektsusest ja ligipääsetavusest
  • Materjali puhtusest (võõrkehade puudumine)
  • Materjali kuivusastmest (kuivem materjal annab parema hinna)
  • Transpordi kaugusest ja ligipääsu lihtsusest

Kui soovid teada, millist hinda saad täpselt oma virnastatud võsa eest küsida, soovitame võtta ühendust mitme hakkepuidu ostmisega tegeleva ettevõttega ning paluda neilt hinnapakkumist. Nii tagad endale parima võimaliku hinna ja tingimused.



Soovid konsultatsiooni või hinnapakkumist oma virnastatud võsale?


Võsamaterjalist ja raiejäätmetest puiduhakke tootmine

Kui metsamaterjali on laoplatsile virnastatud (kas siis metsaomaniku enda või puiduhakke tootja poolt), siis järgmine samm on materjali töötlemine puiduhakkeks.


Kuidas toimub hakkepuidu tootmine?

Puiduhakke tootmine toimub mobiilsete hakkuritega, mis tuuakse otse virnastatud materjali kõrvale. Hakkuri taha paigutatakse omakorda veok. Protsess näeb välja selline, et hakkur tõstab haaratsi abil materjali otse virnast, peenestab selle ühtlaseks puiduhakkeks ning puistab materjali otse hakkuri kõrval asuva veoki kasti. 

See töökorraldus on kiire, mugav ja efektiivne, vältides täiendavat materjali ümberpaigutamist ning vähendades ajakulu. Hakkimise ajal mõõdetakse täpse


Hakkepuidu transport ja edasine käitlemine

Kui kõik puitmaterjal on ära hakitud ja veokitesse puistatud, transporditakse materjal kas hakkepuidu tootja vahelattu või otse lõpptarbijale. See sõltub peamiselt tootja hetke vajadustest ning samuti sellest, kas materjal vajab enne lõpptarbijale jõudmist täiendavat käitlemist (näiteks kuivatamist või kvaliteedikontrolli).

Lõpptarbijateks on  tavaliselt kaugküttejaamad, elektri- ja koostootmisjaamad ning pelletitootjad, kes kasutavad hakkepuitu bioenergia tootmiseks. Selline töökorraldus tagab sinu metsast pärineva materjali keskkonnasõbraliku kasutuse ning annab sulle mugava võimaluse teenida lisatulu oma võsa ja raiejäätmete väärindamisest.



Võta ühendust!

Kui soovid rohkem teada saada, kuidas võsa ja raiejäätmeid edukalt hakkepuiduks müüa või vajad konkreetset hinnapakkumist, võta ühendust Timberstock OÜ-ga. Meie spetsialistid aitavad sul hinnata materjali sobivust, pakkuda nõu ladustamise kohta ja teha parima pakkumise sinu hakkepuidu materjalile.

+372 510 3521timber@timberstock.ee








    ÜLDINFO

    Timberstock OÜ

    Magasini 3, 51005 Tartu


    timber@timberstock.ee

    TEGEVJUHT

    Janar Reiljan

    Metsakinnistute ja raieõiguse ost

    +372 507 1800

    janar.reiljan@timberstock.ee

    JUHIABI

    Kadi Mängel

    Administratiivsed küsimused / mured

    +372 5666 5993

    kadi.mangel@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Meelis Ööpik

    Harjumaa, Raplamaa, Pärnumaa, Läänemaa

    +372 5194 9729

    meelis.oopik@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Taavi Sikk

    Järvamaa, Lääne-Virumaa, Põlvamaa, Võrumaa

    +372 5345 2299

    taavi.sikk@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Taavi Mauer

    Pärnumaa, Viljandimaa, Järvamaa, Jõgevamaa, Tartumaa, Valgamaa

    +372 510 3521

    taavi.mauer@timberstock.ee