Raieõiguse müük: Mida võiksid metsaomanikuna teada?

raieoiguse-muuk-feature-image.jpg

Raieõiguse müük pakub metsaomanikele võimalust teenida oma metsamaalt tulu, säilitades samas kinnistu omandiõiguse ja kontrolli selle edasise kasutuse üle. Kuna raieõiguse müük erineb oluliselt kinnistu terviklikust müügist, on oluline mõista, milliseid eeliseid, riske ja ka maksusoodustusi see pakub.

Käesolevas artiklis annamegi sulle ülevaate raieõiguse müügiga seotud olulisest informatsioonist ning erinevatest aspektidest, mida võiksid raieõiguse võõrandamise puhul teada ja kaaluda.


Mis on raieõiguse müük ja miks seda kaaluda?

Raieõiguse müügi puhul annab metsaomanik raieõiguse ostjale õiguse oma metsas puidu raiumiseks. Raieala, raie maht ja muud tingimused fikseeritakse siinjuures notariaalse lepinguga ning lepingukohustuste täitmise järel jääb metsaomanik endiselt kinnistu omanikuks. 

Raieõiguse müük on üldiselt sobilik valik neile, kes soovivad saada oma meta eest kohest kasu, kuid samas on olemas nägemus ja plaan metsamaa edasise kasutuse üle.

Investeerides näiteks osa raieõiguse müügist saadud vahendeid metsa uuendamise ja järelhoolduse tarbeks on võimalik kinnistu väärtust pärast raiet taaskord ajas kasvatada. See tagab ka tuleviku teenimise potentsiaali kas sulle endale või järeltulevatele põlvedele. 


Kas müüa raieõigus või kogu kinnistu?

Oluline otsustamise koht metsaomaniku jaoks on kas õigem valik on raieõiguse või hoopis kogu kinnistu müük. Mõlemal variandil on oma eelised ja puudused ning õige valik on väga individuaalne, mis sõltub omaniku plaanidest, finantsolukorrast ja kinnistu edasise kasutamise soovist.


Raieõiguse müügi eelised ja piirangud

Raieõiguse müük on hea lahendus, kui soovid säilitada kinnistu pikaajalise omandiõiguse ja oled valmis panustama taasmetsastamisesse ning metsa edasisse hooldusesse. See annab eeldused, et raiutud metsamaale sirgub aja möödudedes taaskord täisväärtuslik mets, millest on on võimalik kasu saada sinul endal või järglastel.

Raieõiguse müük nõuab aga konkreetset plaani ning tahet kinnistu hooldamiseks ja lisainvesteeringut taasmetsastamisse, et tagada metsa väärtuse ja terviklikkuse säilimine.


Osaline tulumaksuvabastus raieõiguse müügil

Raieõiguse müügi üheks oluliseks eeliseks Eestis hetkel kehtiva seadusandluse järgi on  tulumaksusoodustus müügist saadavalt tulult. Nimelt on metsaomanikel õigus raieõiguse ning metsamaterjali müügist saadud tulu puhul saada kuni 5000 euro ulatuses aastas tulumaksuvabastustust ning seda neljal aastal järjest.

See tähendab, et kui müüte näiteks metsakinnistu raieõiguse 20000 EUR eest, on võimalik esimesel aastal 5000 EUR ulatuses tulumaksuvabastust kasutada. Lükates ülejäänud maksukohustuse edasi järgnevate aastate peale oleks antud stsenaariumi puhul raieõiguse müük teie jaoks maksuvaba. 


Kinnistu müügi eelised ja piirangud

Kogu kinnistu müümine annab metsaomanikule võimaluse saada suurem rahasumma korraga, mida seejärel kasutada isiklikel või ärilistel eesmärkidel. Kinnistu müügi puhul kaob ära vajadus metsa hoolduse ja edasise majandamise järele, mistõttu võib see olla sobiv lahendus, kui kinnistu aktiivne majandamine pole omaniku plaanides. 

Samas tähendab kinnistu müük, et kaob kontroll selle kasutamise üle. See võtab ära võimaluse kinnistut näiteks edasi pärandada või saada osa kinnistu ja seal kasvava metsa tuleviku väärtuse kasvust.

Nii raieõiguse kui ka kogu kinnistu müügil on omad eelised ja puudused, ning otsus sõltub metsaomaniku finantsilistest eesmärkidest ja kinnistu edasise kasutamise plaanidest.


Kinnistu müük mitme pärija korral

Kui kinnistu on saadud pärimise teel ja pärijaid on mitu, võib kogu kinnistu müümine olla lihtsam ja praktilisem lahendus. Paraku on elust palju näiteid, kus pärijate vaidlus metsaomandi ning selle majandamise üle võtab inetu pöörde ning rikub jäädavalt lähedaste inimeste omavahelised suhted. 

Minnes kinnistu müügi teed on võimalik saada rahasumma, mida saab kõigi pärijate vahel kiiresti ja võrdselt ära jagada. See aitab vältida pingeid ja erimeelsusi kinnistu majandamise üle ning tagab, et keegi ei jää oma osast ilma.

Kui aga kellelgi pärijatest on vahendid ja soov metsa edasi majandada, on võimalus siiski teiste osad välja osta. See tähendab, et üks pärija saab kogu kinnistu endale ja võib seda oma nägemuse järgi edasi majandada. Sel juhul on oluline, et kõik pärijad saaksid omavahel kokkuleppele ja sõlmiksid selged juriidilised kokkulepped, et tagada kõigi osapoolte õigused ja kohustused.

Kellele raieõigus müüa?

Raieõiguse müümiseks on mitmeid erinevaid võimalusi, millest kõigil on oma eelised ja piirangud. Järgnevalt vaatleme kolme peamist viisi ning kirjeldame kuidas iga meetod mõjutab müügi kasumlikkust, läbipaistvust ja kontrolli, mis teile jääb protsessi toimumise ja suunamise üle.

  • MAAKLERID / VAHENDAJAD
  • OKSJONIL
  • OTSE METSANDUSETTEVÕTTELE

Raieõiguse müük vahendajate või maaklerite abil

Maaklerite ja vahendajate hulka kuuluvad erinevad kolmandad osapooled, kes ühendavad metsaomanikke ja raieõiguse ostjaid, võttes selle eest vahendustasu. Vahendajateks võivad olla telefoni teel kontakteeruvad maaklerid või erinevad veebiplatvormid ja ettevõtted, kes aitavad korraldada raieõiguse müüki. Maaklerid ja vahendajad pakuvad lihtsustatud müügiprotsessi ja on mugav lahendus neile, kes ei soovi ise otse metsandusettevõtetega ühendust võtta.

Mida aga tuleb  arvestada on, et maaklerid ja vahendajad võtavad oma teenuse eest vahendustasu, mis tuleb otse metsaomaniku kasumi arvelt. See tähendab, et müügist saadav lõppsumma on väiksem kui otsese tehingu puhul, sest osa võimalikust tulust läheb vahendajale. Lisaks jääb metsaomanikul tihti teadmata, kes raieõiguse tegelik ostja on ning kes lõpuks raietöid teostab.

Kuigi vahendajate kasutamine võib tunduda mugav, on oluline arvestada, et lõplik müügihind ja teenuse kvaliteet võivad varieeruda, kuna vahendustasud on tihti peidetud ja läbipaistvus piiratud. Seetõttu ei pruugi vahendajate ja maaklerite kaudu müümine olla optimaalne valik, kui eesmärk on maksimeerida raieõiguse müügist saadavat tulu ja säilitada kontroll protsessi üle.


Raieõiguse müük oksjonil


Raieõiguse müümine oksjonikeskkonnas pakub head võimalust, kui soovite jõuda suure hulga potentsiaalsete ostjateni ilma et oleks vaja igaühega eraldi suhelda. Üldiselt jääb sellisel juhul ka kogu raieõiguse müügi administratiivne pool ja lepingutingimuste täitmise vastutus oksjonikeskkonna kanda. 

Siinjuures tuleb aga arvestada, et  oksjonikeskkonnad võtavad üldiselt tehingu lõplikult summast endale komisjonitasu. Näiteks timber.ee puhul on see 3% tehingu summast, millele lisandub käibemaks. See tähendab, et osa tulust läheb oksjonikeskkonnale, vähendades lõplikku mille päriselt endale kätte saate.

Samas võivad oksjonikeskkonnad sellegipoolest olla hea lahendus, kui soovite raieõigust müüa võimalikult murevavabalt ja jõuda paljude võimalike ostjateni, ilma, et peaks liigselt oma aega ja ressurssi kulutama. 


Raieõiguse müük metsandusettevõttele


Raieõiguse müümine otse metsandusettevõtetele on üldiselt kõige optimaalsem valik, kuna see võimaldab vältida vahendustasusid ning samas omada kontrolli, kes reaalselt teie metsas raietööd teostab. Kui olete valmis tehingusse veidi rohkem aega panustama, tasub küsida pakkumisi erinevatelt metsandusettevõttelt ning võrrelda nii hindu kui ka tehingu tingimusi. 

Otse müümise eeliseks on ka see, et saate teha ettevõtete kohta iseseisvalt taustauuringut – näiteks vaadata ettevõtte tegutsemisaega, finantskäitumist ning eelnevate klientide tagasisidet. Pakkumisi võrreldes tasub kaaluda mitte ainult lõpphinda, vaid ka täiendavaid teenuseid, mida ettevõte pakub, näiteks raiutud ala metsastamist ja noorendiku järelhooldust.

Raieõiguse müük otse metsandusettevõttele nõuab metsaomanikult aega ja süvenemist, kuid on lõppkokkuvõttes finantsiliselt kindlasti kõige tulusam variant. 



Soovid konsultatsiooni või hinnapakkumist oma kinnistule?



Raieõiguse müügi hinnastamise mudelid

Raieõiguse müügil on kaks peamist hinnastamise mudelit: fikseeritud hinnaga müük ja müük väljatuleku alusel. Millist mudelit valida sõltub metsaomaniku eelistustest, riskitaluvusest ja turuoludest. 


Fikseeritud hinnaga


Fikseeritud hinnaga raieõiguse müügi puhul lepitakse metsaomaniku ja ostja vahel kokku kindel hind, mis makstakse raieõiguse eest lepingu sõlmimisel enne raietööde algust. Pärast lepingu allkirjastamist jääb see hind muutumatuks kogu raietööde vältel.

PLUSSID

  • Stabiilsus ja kindlustunne: Fikseeritud hind annab selge ülevaate saadavast tulust, olenemata puiduturu kõikumistest või raiutava metsa kvaliteedist. Kui turuolukord peaks ka muutuma, on teil kindlus, et saate igal juhul kokkulepitud summa kätte.
  • Lihtne planeerida: Fikseeritud hind võimaldab tulevasi sissetulekuid täpselt ette planeerida ja tulu siis ka vastavalt kasutada.
  • Riskide maandamine: Raiutava mahu väljatulek,kvaliteet ja turusituatsiooni muutuse riskid jäävad ostjale.


MIINUSED

  • Kasu jääb saamata hinnatõusu korral: Kui puidu hinnad tõusevad tööde teostamise ajal, jääb teil võimalus kõrgemalt hinnalt tulu teenida kasutamata. Fikseeritud hinnaga tehingus ei mõjuta turu tõus teie sissetulekut.


Fikseeritud hind sobib metsaomanikule, kes eelistab stabiilsust ja soovib vältida riskide võtmist, mis kaasnevad puiduturu kõikumisega.

Väljaveetava materjali alusel


Väljaveetava materjali alusel toimuv raieõiguse müük tähendab, et lõplik tasu sõltub raietööde käigus metsast väljaveetava puidu kogusest ja kvaliteedist, mille hind määratakse turutingimuste järgi raietööde lõppedes.

PLUSSID

  • Võimalik suurem tulu: Kui puidu hinnad ja/või metsamaterjali väljatulek on tööde käigus ja lõppedes tõusnud, on võimalik saada kõrgemat tasu. Samuti on lisatulu võimalik siis, kui raiutud metsamaterjal osutub oodatust kvaliteetsemaks.
  • Tulu peegeldab täpselt puidu väärtust: Kuna tasu sõltub puidu kvaliteedist ja mahust, on võimalik saada metsa reaalsele väärtusele vastavat tasu.

 

MIINUSED

  • Tulu on ettearvamatu: Kui puiduhinnad langevad tööde teostamise perioodil või selgub, raiutav puit ei vasta oodatud kvaliteedile, võib lõplik tasu olla oodatust väiksem. Hinnakõikumised ja puidu kvaliteet mõjutavad saadavat sissetulekut, mistõttu on saadava summa ja raha kasutuse planeerimine keerukam.


Väljaveetava materjali alusel müük sobib metsaomanikule, kes on kindel oma metsa kvaliteedist ning on valmis võimaliku riski hinnakõikumise osas.


Kumb variant valida?

Mõlema mudeli eelised ja sobivus sõltuvad teie eesmärkidest ja riskitaluvusest. Kui eelistate stabiilset ja prognoositavat tulu, on fikseeritud hind turvaline valik, mis kaitseb teid turukõikumiste eest.

Kui olete valmis võtma rohkem riski ja puiduturg on prognooside kohaselt tõusufaasis, siis võib väljaveetava materjali alusel müük anda suurema potentsiaalse kasumi.


Metsa müük ja tööde teostamine

Raieõiguse müügi hinda mõjutavad tegurid

Raieõiguse võõrandamise eest saadavat lõpliku tulu mõjutab mitme teguri koosmõju, mille hulka kuuluvad nii metsa seisund ja puidu kvaliteet kui ka kinnistu asukoht ja metsatööde teostamise võimalused. Iga tegur mängib kas rohkemal või vähemal määral rolli lõplikus hinnapakkumises, mida metsaettevõtted sinu metsa ees pakkuda saavad.
  • Metsa seisund ja puidu kvaliteet
  • Ligipääs ja logistika
  • Raie ajaline planeerimine ja aastaajad
  • Keskkonnakaitselised piirangud ja kaitsealad
  • Puiduturu hinnatrendid ja nõudlus
Metsa seisund ja puidu kvaliteet

Raieõiguse väärtust mõjutab otseselt metsa seisukord ja raiutava puidu kvaliteet. Puit, mis sobib saematerjaliks, on kõrgema väärtusega kui kütte- või biomassi puit, seega võib kvaliteetse saepalgi suur osakaal metsas tõsta raieõiguse hinda. Metsas, kus on suur osakaal väärtuslikke puuliike nagu mänd, kuusk või kask, on raieõiguse lõplik väärtus üldiselt ka kõrgem. 

Ligipääs ja logistika

Kinnistule ligipääsu lihtsus on oluline tegur, mis mõjutab raietööde logistilisi kulusid. Kui metsamaa on hõlpsalt ligipääsetav ja juurdepääsuteed on heas seisukorras, on raieõiguse väärtus üldiselt kõrgem, sest raietööde ja puidu väljaveo kulud on väiksemad. Kui aga ligipääs on keeruline või eeldab teede rajamist, tõstab see tööde hinda, mis arvestatakse hinnapakkumisse sisse. 

Raie ajaline planeerimine ja aastaajad

Raietööde teostamise aeg ja hooajalisus mõjutavad samuti raieõiguse väärtust. Talvised raied on sageli eelistatud, kuna külmunud pinnas vähendab raietöödest tingitud maapinna kahjustusi ja lihtsustab metsatehnikaga liikumist. Talvised raied võivad samuti tõsta puidu väärtust, kui turg on külmal perioodil aktiivsem. Sobival ajal ja sobivatel tingimustel tehtud raietööd võivad seega raieõiguse hinda tõsta.

Keskkonnakaitselised piirangud ja kaitsealad

Kui kinnistu asub looduskaitsepiirkonnas või seal kehtivad keskkonnakaitselised piirangud, võib see piirata raietööde teostamist ja seega ka raieõiguse väärtust. Keskkonnakaitselised nõuded võivad määrata, millisel hooajal ja millises ulatuses raieid saab teha. Piirangud võivad samuti muuta raietööde teostamise kallimaks, sest sageli eeldavad need täiendavaid kooskõlastusi ja lube. 

Puiduturu hinnatrendid ja nõudlus

Puiduhindade kõikumised sõltuvalt turu hetke nõudlusest ja pakkumisest mõjutavad raieõiguse väärtust. Näiteks on puiduhinnad sageli kõrgemad kütteperioodil, kui nõudlus küttepuidu järele on suurem. Samuti võib nõudlus saematerjali ja paberipuu järele olla suurem teatud aastaaegadel või tööstuse tsüklite tõttu. Kui raieõiguse müügi ajaks on turul puidu hinnad tõusuteel, võib see tõsta raieõiguse väärtust ja võimaldada omanikel saada soodsamat pakkumist.


Kuidas võrrelda pakkumisi ja leida õige partner?

Kuna raieõiguse müügi puhul on üldiselt mängus suured summad ning tegemist on kaaluka otsusega, siis on mõistlik võtta aega, teha eeltööd ning küsida pakkumisi erinevatelt ettevõtetelt. Sel viisil tekib parem tunnetus ning teadmus, millise hinna ja tingimustega teenuseid turul pakutakse. 


Ettevõtte tausta ja usaldusväärsuse kontrollimine

Pakkumise küsimisel on soovitatav uurida iga ettevõtte tausta, nende tegutsemisajalugu ja finantskäitumist. Ettevõtte stabiilsust ja usaldusväärsust võib hinnata, kontrollides avalikult kättesaadavaid andmeid, näiteks:

  • Äriregistri andmed: Vaadake, kui kaua ettevõte on turul tegutsenud – pikaajaline kogemus ja järjepidev tegevus annavad üldiselt kinnitust usaldusväärsusele.
  • Finantskäitumine: Kontrollige ettevõtte finantsaruandeid ja krediidivõimekust, et hinnata, kas ettevõtte rahaline seis on stabiilne ja nad suudavad täita oma kohustusi, sealhulgas õigeaegseid makseid raieõiguse ostmisel.
  • Maine ja klientide tagasiside: Kliendiarvustused ja soovitused annavad palju teavet ettevõtte töö kvaliteedi ja usaldusväärsuse kohta. Kui on näha, et ettevõtte tööle on läbivalt jäetud negatiivset tagasisidet, siis on see potentsiaalne punane lipp ja tasub edasistes tegevustes läheneda ettevaatlikult.


Mitme pakkumise võrdlemine annab teile ülevaate, millist lisaväärtust üks ettevõte teisest eristumiseks pakub. See võib hõlmata järelhoolduse tingimusi, täiendavaid teenuseid, näiteks taasmetsastamise pakkumist ja üldist paindlikkust tööde teostamisel. Nii saate valida ettevõtte, kes mitte ainult ei paku parimat hinda, vaid suudab täita ka teie muid spetsiifilisi vajadusi ja ootusi.


Võta ühendust!

Kui kaalute oma raieõiguse müüki ja soovite rohkem teada saada Timberstocki pakutavast teenusest ning müügiprotsessi täpsemat käigust, siis oleme siin, et aidata. Timberstocki kogenud meeskond annab teile nõu ja toetab kogu protsessi jooksul – esmane konsultatsioon ning hinnapakkumine on sealjuures tasuta ning ei kohusta teid edasisteks tegevusteks.

Võta meiega ühendust telefoni / e-maili teel või täida allolev kontaktvorm ja saada meile oma küsimus / hinnapäringu soov.

+372 510 3521timber@timberstock.ee








    ÜLDINFO

    Timberstock OÜ

    Magasini 3, 51005 Tartu


    timber@timberstock.ee

    TEGEVJUHT

    Janar Reiljan

    Metsakinnistute ja raieõiguse ost

    +372 507 1800

    janar.reiljan@timberstock.ee

    JUHIABI

    Kadi Mängel

    Administratiivsed küsimused / mured

    +372 5666 5993

    kadi.mangel@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Meelis Ööpik

    Harjumaa, Raplamaa, Läänemaa

    +372 5194 9729

    meelis.oopik@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Jaan Rikker

    Pärnumaa, Viljandimaa

    +372 512 3356

    jaan.rikker@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Taavi Sikk

    Järvamaa, Lääne-Virumaa, Põlvamaa, Võrumaa

    +372 5345 2299

    taavi.sikk@timberstock.ee

    METSAMEISTER

    Taavi Mauer

    Viljandimaa, Järvamaa, Jõgevamaa, Tartumaa, Valgamaa

    +372 510 3521

    taavi.mauer@timberstock.ee